Home
Photos
Motel & Track Record
Links


RESULTS
Rules for Racers
Schedule
Weather  Map
Sponsors
Points Standings
Classifieds

 

 

 

 

                   

Sunday Points Race July 7th

Last one for first half

Super Pro  

Winner: Aaron Queen, 6.45 .036 6.46@105mph

Runner UP: John Tripp, Clarksville 6.0 .-004 6.04@114mph

Semi: Chris Chapman, Morrilton 4.93 .028 4.96@138mph

Qtrs: Britt Grubb, Alma 5.75 .006 5.78 @120

       Casey Dilbeck, Mt Home 5.19 .034 5.18@131mph

 

  Pro No Electronic

Winner: Adam Wewer, Scranton  6.57 .067 7.88@69mph

Runner Up: John Norman, Scranton 7.83 .-070 7.87 @85mph

Semi: Roy cook, Greenwood 8.71 .078 8.63@81mph

Qtrs: John Geels, Scranton 6.18  .-025 6.17@110mph

      Cameron Ray, Alma 8.09 .183 8.090@83mph

 

Street E.T.

Winner : Race Rogers, Scranton 7.54 .062 7.53@84mph

Runner UP: Vera Owens, Mansfield 7.82 .180 7.76@88mph

Semi: Katlin Ray Alma

   Gary Hairston

Qtrs: Drew Torres Robbie Moore * Roy Cook

 

Jr. Dragsters

Winner Ian Gilkey 8.51 .086 8.53@75mph Back to Back win

Runner UP: Brantlee Gray, Scranton  8.97 .-054 8.97@71mph

Semi: Noah Sparks, Mt Home

James Jones Alexander

 

Team Race

D Winner: Breckens Bunch 20

Jacksons Junkers  17

Both Hill Runners 12

Lil Richards 9

Sunny D’s 9

All Stars 9

 Motley Crew 8

Patriots 8

Dream Team 8

Thank you Tammy Ray for your help!!

 THanks for all of our Volunteers to Keep the VILLE GOING

 

SSATURDAY Night Stick Shift June 29th

SPONSORED BY JEFF HENRY & CHARLES WHITAKER

Craig Leiby and Mike Noel Split the $$ $700 ea

They will have run off next Stick Shift Race Aug 24th for the Point

Semi: Artie Green, Bryant 7.50 .088 7.47@91mph

Qtrs: Jackson rogers, Scranton 9.45 .083 9.43@69mph

     Charles Whitaker   6.95 .197 6.90@98mph

Others: Wayne Styles*Tracy Rogers*Kent Morphew*Dillon Johnson*Andy Gray*Bobby Fondren III

& Jeff Henry

 

 

FootBrake Bracket sponsored by Dodgen Heat & Air

Winner Kirk Owens

Runner UP: Jackson Rogers

 

 

SUNDAY JUNE 30TH POINTS BRACKET HAD 84 CARS TOTAL IN THIS HEAT AND R WORD!! THANKS A BUNCH FOR YOUR SUPPORT GUYS!!

SUPER PRO:

Winner: Wayne Trammell, Yellville wins back to back 4.92 .015 4.92@138mph  

Runner UP: John Tripp, Clarksville 6.06 .022 6.06@113mph  

Semi: Reba Rader, Russellville 5.00 .079 5.00@135mph

       Ken Dillard, Charleston 4.84 .006 4.82@139mph

 

Pro No E

Winner: Dwayne Morris, Sherwood 5.76 .039 5.77@115mph  

Runner UP: Justin Cox, Mansfield 6.7 .045 6.67@100mph  

These Guys Look like they got tooooo HOT!! THANKS FOR HANGING IN THERE GUYS

Semi: Kyle Cunningham Greenbrier 6.57 .-029 6.95@74mph

Qtrs: Roy Cook,Greenwood 8.67 .066 8.71@81mph

      Marty Johnson, Yellville 6.92 .018 6.90@100mph

 

Street E T

Winner: Robbie Moore, Conway  7.93 .055 7.97@80mph  

Runner UP: Jeffrey Karlson Conway 7.57 .058 8.10@87mph  

Semi: Roy Cook, Greenwood 8.63 .055 8.65@81mph

   Matt Guess, Clarksville 11/60 .076 11.67@60mph

Qtrs: Adam Rogers* Danny Jordan*James Domerrese

 

Junior Dragsters sponsored by C T Wash Service & Dodgen Heat & Air

Winner Ian Gilkey, Danville 8.53 .013 8.57@73mph  

Runner UP: Cobran Rogers, Scranton 12.23 .154 12.26@52mph  

Semi: Ayla Peoples, Paris 9.46 .-024 9.469@68mph

     Phillip Jones Alexander 8.90 .034 9.01@71mph

 

 

 

 

 

FOOT BRAKE ALL RUN SPONSORED BY DODGEN HEAT & AIR JUNE 22ND 

WINNER: JEFF GILKEY, DANVILLE 7.90 .100 8.72@59MPH

RUNNER UP: MR. GARCIA 9.38 .431 10.09@73MPH

 

 

Saturday June 15th 

Central Arkansas Corvette Club along with the Pontiac and Porshe Club

Put on a TNT Saturday Morning and then Ran Bracket for 1st & 2nd Place Trophy  

Winner : Justin Siemens Justified Proformance New Member 9.00 .285 9.10@115mph

Wendy Parent, Sheridan 10.10   10.12@108mph her 1st Time to ever Bracket Race

 

Jacksons Junkers Saturday Night

Winner : Roy Cook, Greenwood 15.96 .059 15.14@61mph

Runner Up: Ray Kiefer, Paris 15.60 .140 15.59@62mph

Others: Jackson Rogers* Justin Cox* Kirk Owens*Brian Hice*Jeff Bowman*Gavin*John Uptigrove Jr.*Patrick Dodgen

 

All Run Footbrake Sponsored by Dodgen Heat & Air

Winner: Justin Cox, Mansfield 6.65 .023 6.67@98mph

Runner UP: Don Holcomb, Danville 7.76 .060 7.77@87mph

 

 

SUNDAY June 16th POINTS BRACKET FOR CVILLE & IHRA

SUPER PRO OR BOX

WINNER: Wayne Trammell, Yellville 4.93 .007 5.12@110mph  

Runner UP; Ronnie Clendenin, Greenbrier 5.10 .012 6.20  

Semi: Jimmy Ray Alma 6.08 .038 6.11@113mph

Qtrs: Patrick McFadin, Fayetteville 6.41 .058 6.42@105mph

      Nathan Cunningham, Greenbrier 5.77 .003 5.76@119mph

       Steve Scoggins, Knoxville 6.27 .-014 6.27@111mph

 

Pro No Electronics or No Box  

Winner: Avondet  Father from Mo QUIT AND SPLIT LOL

Runner Up Avondet son from Mo  QUIT AND SPLIT

Semi: Larry Wright, Mo 6.33 .052 6.36@106mph

Qtrs: Luke Wewer, Scranton 7.25 .-060 7.22@92mph

    Jackson Rogers, Scranton 9.53 .033 9.51@71mph

      Ken Hall Rogersville 6.94 .046 6.92@97mph

 

Street E.T. or Sportsman

Winner: Adam Rogers, Scranton 8.78 .074 8.79@79mph  

Runner Up; Austin McPhillips, Clarksville 8.69 .118 8.71@76mph  

Semi: Vera Owens, Mansfield 7.81 .006 7.75@85mph

    Matt Guess, Scranton 11.55 .-007 11.60@60mph

Qtrs: Roy Cook, Greenwood 8.78 .051 8.34@79mph

       James Domeresse 8.26 8.34 .162@

       Red Bailey, Magazine 8.60 .151 8.62@81mph Jim Brooks .-005

Junior Dragsters sponsored by C T Car Wash   Great Field of Juniors

Winner: Phillip Jones Alexander 8.90 .088 8.92@70mph  

Runner UP; Brantley Gray, Scranton 8.99 .116 9.01@70mph  

Semi: Ayla Peoples, Paris 9.39 .182 9.46@68mph

                         Joe Joe Scranton

Fathers Day Bracket for Street Cars 17 of them free Entry  

Winner ; Roy Cook, Greenwood 10.20  .031 10.21@101mph

Runner Up; Shawn Silvey, Mansfield 10.02 .097 9.98@104mph

Semi: Jack Lineberry, Sallisaw Ok

 

 

 

 

aturday Night Results

No Points original Race Was Cancelled

These guys came together and had there own purse for Fun

SMALL TIRE

WINNER: Mike Pestka .061 4.725@161mph Winner took All $400

Runner UP: Frank White, Alma .0575 5.34@102mph 1ST TIME OUT SINCE 2019

Others: Kevin Copeland* T J House*Bill Brown

 

Mean Street
Winner: Mike Russell, Fayetteville  5.15 was Chip Draw .088 5.21@140mph  

Runner Up: 427 No Card .117 5.25@139mph

5 Others

 

Dodgen Heat & Air footbrake

Winner: Chad Cartright, Redfield 1st time out  Takes the win!!

Runner UP: George Strobel, Morrilton

 

 

 

 

 

SUNDAY JUNE 2ND

SUPER PRO OR BOX

WINNER: GARY RIMMER, Greenbrier 6.01 .048 6.02@112mph

Runner UP: Billy Whitehead 4.80 .019 4.85@140mph  

Semi: Tyler Green, Benton6.37 .019 6.37@94mph

      Wayne Trammell, Yellville 4.93 .012 4.92@137mph

Qtrs: Dustin Farr, Alexander 7.14 .014 7.25@92mph

      Greg Brotherton, Mena 7.46 .009 7.48@91mph

      Lance Love, Hope 6.29 .021 6.30@107mph

      Nick Webb, England 5.50 .005 5.43@124mph

 

Pro No E / Footbrake

Winner: Jonathan Shipman,  6.32 .029 6.31@107mph  

Runner Up: John Norman, Scranton 7.89 .-001 7.90@85mph

Semi: Roy Cook, Greenwood  8.64 .010 8.61@80mph

       Larry Wright, Mo 6.33 .121 6.35@107mph

Qtrs: Tyler Green, Benton 6.34 .022 6.41@93mph

       Adam Wewer, Scranton 6.31 .016 6.56@100mph

       Jack Lineberry, Sallisaw 10.26 .042 10.25@68mph

Street:

Winner: Angel Neff, Perryville  

Runner UP: Scotty Kruck, Benton

Semi: Robbie Moore, Conway  7.98  .076 7.95@83mph

Qtrs: Luke Shluterman, Ft. Smith 9.85 .-015 9.89@71mph

      Drew Torres, Scranton  7.74 .080 7.73@85mph

      Race Rogers, Scranton 7.83 .059 7.87 @44mph

 

Junior Dragsters sponsored by C T Wash Service

Winner: Piper Green, Bryant 8.11 .100 8.17@77mph

Runner UP: Brantley Gray, Scranton8.99 .194 8.99@71mph

Semi: James Jones 11.93 .015 12.03@53mph

Qtrs: Jaryn Queen,  11.93  .094 12.00@53mph

       Ian Gilkey, Danville 8.57 .135 8.63@73mph

 

Mopar Bracket No box

Winner : Ray Kiefer, Paris  7.49 .096 7.53@83mph  $350

Runner UP: Marc Maroney 9.44 .179 9.51@77mph

 Next Points Race

Sunday June 16th

Saturday June 8th Small Tire Mean Street 5.80 * 6.40* 7.00* 8.00

Gates Open at 3 Saturday time Runs start at 4 1st Rd Q 5

 

 

Stick Shift Shootout 5-18-2024!!

Winner: Waynes Styles Cville Wagon

Runner Up: Boby Fondren III Scranton

Semi:  Larry Tarr

Others on Points Sheet

 

Sunday May 19th 2024

1st IHRA POINTS IRON MAN RACE AND TEAM RACE  

Super Pro  

Winner: Jonathan Shipman, Fayetteville 6.26 .036 6.26@107mph 1375.00

Runner Up; Wayne Trammell, Yellville 4.92 .010 4.95@138mph1375.00

Semi: Larry Goodnight Greenbrier 4.64 .013 4.67@147mph $150

Qtrs: Caleb Morris, Sherwood 6.59 .055 6.57@102mph

     Kirk Cunningham, Greenbrier 5.05 .007 5.50@135mph

Nathan Cunningham 5.76 .060 5.79@119mph

 

 

PRO No Electronics or footbrake

Winner: Adam Wewer, Scranton 6.55 .052 6.57@100mph $1000  

Runner Up: Marty Johnson, Mt. Home 6.88 .071 6.89@100mph $1000

Semi: Caleb Morris, Sherwood 5.81 .-111 7.17@64mph

Qts: Jade Dunn, Rsvl

        Larry Wright 6.35 .066 6.34@107mph

        Roy Cook, Greenwood 8.59 .013 8.55   80mph

 

STREET E.T.  

Winner: Drew Torres, Scranton 7.78 .108 7.83@85mph

Runner Up; Ronnie Silvey, Mansfield 7.89 .172 7.89@85mph

Semi: Race Rogers, Scranton 7.84 .055 7.81@84mph

Qtrs: Jim brooks Perryville 10.31 .166 10.24@66mph

       Austin McPhillips, Clarksville 8.7 .067 8.67@77mph

 

Junior Dragsters:

Winner: Ala People, Paris 9.45 .094 9.49@64mph  

Runner UP: Jo Joe Fondren 12.10 .207 12.22@50mph

Semi: Patrick Dodgen Jr 12.39 .055 12.73@49mph  

Elii Brooks, Sallisaw  9.25 .132 9.30

James Jones,  11.95 .139 11.92@53mph

     congrats to team motley crew on there win in the team race 9 teams total!!!

Motley crew 28 Jonathan Shipman* Ray Kiefer* Alya Peoples* Gary Hairston*Keith Hall* Wayne Trammell

dream team  21

lil richards 14

Breckens Bunch 14

kellys heros  11

all starrs    10

bad chad 8

jackson 5 + 1 12

SUNNY D'S 5

 

STICK SHIFT WINNER  5-18-2024

WAYNE STYLES

RUNNER UP BOBBY FONDREN III

SEMI LARRY TARR 5

 

 

 

5-11-2024

WHAT A NIGHT

SMALL TIRE TY KRUCK BROKE E T RECORD 407.39

SPONSORED BY COLLIER DRUG STORES

WINNER KEVIN COPELAND TAHLEQUAH

RUNNER UP TY KRUCK, LITTLE ROCK TURBO TWIN BROKE AXLE

SEMI: RANDY WESTMORELAND

QTRS: DOC BAKER JUDSONIA

MATT URICH

MIKE BROWNING, L R WILLIS

OTHERS RAY PARSONS*CLAY SELIG*HARRY CRANE IN GREG MARTIN CAR*DEAN CAMERON

 

MEAN STREET

RAY PARSONS CAMARO

EARL FREE SPLIT $$ DUE TO RAIN AT 2 AM

SEMI: MICHAEL RUSSELL FAYETTEVILLE

OTHERS BRANDON WILSON*CHIP PIKE*BILL BROWN*JO LEE MANNING

 

5.80 SPONSORED BY KELLEY PERFORMANCE & FABRICATION & SOUTHERN TRANSMISSION

THESE GUYS ALSO SPLIT $$$

BRIAN KELLEY *NATHAN CUNNINGHAM*AARON QUEEN*LARRY BOARDMAN II*TONY DAVIS*BRETT GRUBB

OTHERS: KIRK OWENS*SHAYNE NUGENT*CHRIS MUCKLROY*RICK PRINGLE*JEREMY SNIDER*MIKE ROGERS* DONALD WHITE*DARREN GRUBB*PAUL MCCULLOUGH*LLOYD CATO SR*LONNIE GRIFFIN*MICHAEL RUSSELL*CARL KELLEY*ERIC FOSTER & 9005

 

6.40 INDEX SPONSORED BY SOUTHERN TRANSMISSION

JOHN TRIPP, CLARKSVILLE & JOEY NUGENT ONE OF OUR NEW SPONSORS SPLIT $$

SEMI:JAMES HAYNES,HECTOR

GARY RIMMER, GREENBRIER

OTHERS: ZACH NAUMAN*AARON QUEEN*PATRICK MCFADIN*KYLE CUNNINGHAM*STACY EVANS*HAYDEN HARRISON

 

7.00 INDEX SPONSORED BY SOUTHERN TRANSMISSION

IN THE SPLIT

KYLE CUNNINGHAM, GREENBRIER IN NEW MALIBU WAGON

BRENT ROPER, GREENWOOD

SEMI: LEE TEE, SHERWOOD

     ROBERT DAVIS, BRADFORD

OTHERS: MIKE ROGERS*NATHAN CUNNINGHAM*KENNY MEYERS*HAYDEN HARRISON* RANDY STAGGS

 

8.00 INDEX SPONSORED BY SOUTHERN TRANSMISSION

IN THE SPLIT WAS PATRICK DODGEN, CASA

BOBBY FONDREN III SCRANTON

SEMI: LARRY WICKLIFFE, MAYFLOWER

OTHERS: JOHN NORMAN*KELLY TAYLOR*THAD HARRIS

 

Pure Street Power Adder   NO TIME

Winner Anthony Foster, Paragould

Runner Up: Hunter Bowers, Paragould

 

Pure Street Normally Aspirated NO TIME  

 

Winner: Matt Graber

Runner UP: Chad Moran, Conway

 

1/8TH MILE FOOTBRAKE

Sponsored by Dodgen Heat & Air

 

 

 

urday Oct. 14th 2023

Special thanks to KENNY WRAY’S AUTOMOTIVE IN FT. SMITH FOR ALL THE EXTRA GIVAWAYS!!

WINNERS: John Norman Work Light* Shawn Johnson Sr* Floor Jack Kenny LaRue Floor Jack* Steve Scoggins Hose* Dylan Johnston Chair* John Roberson Justin Landers Hose* Danny Rader Cut off Wheel!!!!

Outlaw:

Winner: Tri Nguyen,  Batesville

 Others : Ryan Bush*

 

Small Tire:

Winner: Doc Baker, Judsonia .054 4.49@160mph

Runner Up: Alan Wright, Pocola, Ok .059 15.04

Semi:   Kevin Copeland, Tahlequah .081  4.61@157mph

Others: Brandon Stillwell* Brett Locklear*T J House* Strobel* Marc Daniels* Billy Kennedy* Larry Adams

 

 

 

Mean Street:

Winner: Charlie Strickand, Hemphill Tx 5.35 .059 5.37@126mph

Runner UP: Zardo  Beebe  5.35 .140 5.36@130mph

Semi: Darin Lewis Rusty Bob

Qtrs: Danny Finch Beebe   5.35 .077 5.32@129mph

    Austin Kyzer, Guy  5.35 .040 5.46@108mph

     Michael Yielding, Cabot 5.35 .066 5.87 @130mph

 

  5.80 Index Sponsored by SOUTHERN TRANSMISSION

Winner: Chris Muckleroy, Star City 5.80 .013 5.80@124mph

Runner Up; Larry Boardman Jr. Star City 5.80 .000 5.89@133mp

Semi: Kirk Owens, Mansfield 5.80 .037 5.78@118mph

Qtrs: Joey Nugent, Heber Springs 5.80 .-017 5.83@113mph

     Ron Lewis, Greenwood 

Others: Mike Rogers*Justin Landers*Shane Nugent*Tony Davis*Eric Foster*Lonnie Griffin*Steve Pennington*Darren Grubb*Paul McCullough*Derek Kennedy*Brandon Renfroe*Nathan Cuningham*       Wesley Yates*Rick Pringle** Chris Whitmore

 

6.40 Index Sponsored by SOUTHERN TRANSMISSION

Winner: Danny Rader, Russellville  6.40 .040 6.43@109mph

Runner Up: Blaine Newman, Van Buren 6.40 .049 6.45@102mph

Semi: Joey Nugent, Heber Springs 6.40 .025 Let Off

    John Tripp, Clarksville 6.40 .-020@116mph

Qtrs; Bud Phillips* John Robberson*Justin Cox*Sonny Reeves

Others: James Nichols* James Haynes*Steve Scoggins*Scott Wooldridge*Shawn Silvey

 

7.00 Index Sponsored by Southern Transmission

Winner: Cody Rogers, Scranton 7.00 .022 7.05@87mph

Runner UP: Nathan Cunningham, Greenbrier 7.00 .032 6.99@110mph

Semi: Danny Rader 7.00 .040 6.98@106mph

John Lovett, Cleveland Broke

Others: R J Goodnight*Randy Staggs*Robert Davis*Shawn Johnson*Lee Tee*James Haynes*Bryan Warren*

Brent Roper*Kenny Myers*Shawn Silvey*David Colton*Bruce Mize*Kevin Brown*Josh Yielding*Dillion Johnson*Montrell Thornton*Eddie Hazel

8.00 Index Sponsored by Southern Transmission

Winner: Patrick Dodgen, Casa 8.00 .045 8.00@83mph

 Runner UP: John Norman, Scranton 8.00 .054 7.98@83mph

Semi: Ronnie Silvey Mansfield 8.00 .054 7.98@83mph

Others: Montrel*Drew Torres*Patrick Hellard Tx*Daniel Shobe*Kenny LaRue*

Jeremy Sword*Terry Hampton

 

Index Combo

Winner: Roy Cook 11.50 .094 11.54@80mph

Runner Up: Tim Taylor, Waveland

Others Danny Cameron*Shawn Olinger*Ronnie Silvey*Dustin McManis*Rick Riddle*Anthony Harley*Terry Hampton*Rodney Wade*Shannon Anderson Jr*Corey Inman*Chris Narron*

 

Street Import

Winner: Philip LaBanc Conway

Runner UP: Billy Barfield

Semi: Ozel James LR

   

 

 

Perfect Run Club Mark Chapman 4.55 4.550.000  Yes

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SATURDAY SEPT 10TH 2022

Huge Success Thanks to all of our Sponsors Kenny Wrays Automotive* Leash Electronics* Collier Drug Stores*Chip Pike for extra $$ and Door Prizes

 CONGRATS TO CHANCE Ketzscher HOT SPRINGS ON WINNING THE DOUG MACKEY AWARD FOR OUTSTANDING STREET LEGAL CAR 2022

SORRY SO LATE ON GETTING YOUR PICS 

SMALL TIRE SHOOTOUT

Best 60 ‘ Award went to Devin Brown 1.0758 in Memory of Austin Pasqueth

Sponsored by Mel Collier & Larry Hice Custom & Collisions

Winner : Tony Phillips, Marionville Mo 99 Camaro .024 4.49@166mph $2500  

 

Runner UP: Ty Kruck Little Rock 98 Mustang  .025 5.20@155mph $500  

 

Semi: Bobby Shahan, Cabot Camaro .-1868 10.36

Others: Larry Adams, Higden, AR *Ray Parsons Ratcliff* Red

Others: Kiley Reynolds*Doc Baker*Jamin Scott*Matt Urich*Brett Locklear*Derrick Kelly*Russell Foreman*  Clay Selig*Brad Medlock*Justin Martin*Matt Almond

 

OUTLAW

Split $$ last Saturday

Harry Crane “Macho Man”Tim Barth Branson

Others: Rodney Hollis*Austin Kyzer

 

Mean Street Shootout

 Winner: Michael Yielding, Cabot  5.30 .204 5.33@119mph $1500  

Runner UP: Brian Zardo, Beebe Chevelle 5.30 .031 5.55@126mph  

Semi: Roger Jones, Morrilton, Mustang 5.30 .066 5.27@130mph

Qtrs.: Michael Russell Fayetteville 5.30 .000 5.81@118mph

Ty Kruck, Little Rock Trans Am 5.30 .080 6.19@126mph

            5.30 .042 5.46@132mph

Others: Brian Zardo*Cody Ashley*Randy Westmoreland*Scotty Kruck*Brandon Newbolt*Jr. Nichols*Caleb Emberson*Kevin Martin*Jamie Beck*Nck Lehmkuhl*Rusty Bob

 

5.80 Index sponsored by Southern Transmission

WINNER: Eric Foster, Russellville 5.80 .016 5.806@113mph  

Runner Up: Logan Huckabay, Conway 5.80 .074 5.802@116mph  

 

Semi: Shayne Nugent, Sheridan 5.80 .025 5.50@115mph

Others: Darren Grubb*Brett Grubb*Brandon Renfroe*Sonny Reeves*Brian Zardo*Jimmy Knox*Jim Parkison*Gary Watts*Justin cox*Earl Free*Charlie Berry*Mike rogers*Chance Ketzscher*Craig Ashcraft*

 

6.40 INDEX SPONSORED BY SOUTHERN TRANSMISSION

WINNER: Joey Nugent, Sheridan 6.40 .016 6.44@99mph  

Runner UP: James Haynes, Hector 6.40 .077 6.43@107mph  

Semi: Danny Rader, Russellville 6.40 .049 6.38@111

 Qtrs: Justin Cox, Mansfeild 6.40 .004 6.46@104mph

Randy Goodnight, Greenbrier LB Tree

Others: Steve Scoggins*Blaine Naeman*bobby Keller*R J goodnight*Gary Watts* Bud Phillips*Chandlin Silvey*Chip Pike*Justin Rogers*John Tripp*Jimmy Knox*

 

7.00 INDEX SPONSORED BY SOUTHERN TRANSMISSION

WINNER: Mike Rogers, Clarendon 7.00 .012 6.99@113mph  

Runner Up: R J Goodnight, Greenbrier 7.00 .0035 6.96@102mph  

Semi: Lee Tee, Sherwood 7.0 .224 7.03@97mph

Qtrs: Chandlin Silvey, Mansfield7.00 .019 7.04@97mph

       Rader, Russellville 7.00 .030 6.99@107mph

                        James Haynes, Hector 7.00 .106 6.99@105mph

Others: *Eddie Hazel*Cole Wilson *John Tripp*Robert Davis*Kyle Cunningham*Jeremy Renfroe*Kenny Meyers*Bryan Warren*Brent roper* John Lovett

 

SMALL TIRE SHOOTOUT SERIES SPONSORED BY COLLIER DRUG STORES

AWESOME SHOW YOU GUYS& GIRLS!!   88CARS TOTAL FOLKS NOT BAD FOR 1ST ONE 

 

WOW WHAT A SHOW HERE AT THE VILLE!!!!!

WINNER:#1 Q 4.36  Ray Parsons, Ratcliff .181 5.27@97mph

Runner Up:#3 Q Derrick Kelly Lowell Mustang Left before tree fell  

SEMI: Jamin Scott, Mansfield #4 Q 4.63 .028 6.27@74mph

Qtrs: Clay Selig Stuttgart Broke

     Andy Iames Ft. Smith .040 4.79@145mph

     T.J. House,  .075 4.92@139mph

      Rodney Harrison Coldwater Ms 92 Camaro  .057 4.86@146mph

Others: Chris Narron*Cody Ashley*Brett Locklear*Marc Daniels*Michael Myers Miss*

Brian Hice*Randy Westmoreland

 

MEAN STREET:

Winner: Randy Westmoreland, 5.35 .043 5.41@127mph  

Runner UP: Caleb Emberson, Greenbrier 5.35 .091 5.37@128mph  

 

Semi: Chris Narron Lowell5.35 .055 5.26@137mph

       

 

 

Results from 29th  Annual Street Legal State Championships

What a SHOW!! THANKS TO COLLIER DRUG STORES & KENNY WRAYS AUTOMOTIVE

ALSO SOUTHERN TRANSMISSION BILL DOWDY PINE BLUFF FOR YOUR SUPPORT ON THE 6.00 7.00 AND 5.50!!!

THANKS TO ALL RACERS AND FANS WHO SUPPORT THIS RACE EVERY YEAR TO MAKE IT WHAT IT IS!!

WE DO APPRECIATE YOUR SUPPORT!  

JEREMY RENFROE WAS WINNER OF THE $1000 SNAP ON IMPACT WRENCH DONATED BY KENNY WRAY!!!

JAMIN SCOTT WON DOUG MACKEY AWARD  OUTSTANDING STREET LEGAL CAR 2021!!!

 

 

OUTLAWS:

Winner :#2 Q  Brian Kelly Rowell Camaro .026 .448@19.97mph  Brian was the OUTLAW JACKET AWARD WINNER 2021

Runner Up: Alton Holstead #1 Q at 4.08 Boroke 184.20mph

Semi: Shane Faulkner Pine Bluff .010 5.73 ------

   Rodney Hollis Bee Bee .003 4.80@152mph

Others: Tri Nguyen Kevin Strobel Tim Barth Brent Miller

 

SMALL TIRE SPONSORED BY COLLIER DRUG STORES

Winner: Derrick Kelly Bam Bam .158 4.42@176mph  

Runner Up: Brian Hice, Malibu .050 4.56@154mph  

June 

Semi: Doc Baker Demon  .075 4.45@159mph

     Lester Miller Wynne .042 4.61@162mph

Qtrs: Jamin Scott, Mansfield .759 4.55@165mph

       Mike Pestka Cabot

         Luke Speer Van Buren

Others: Marc Daniels* Bobby Shahan* Randy Westmoreland* Harry Crane* Ray Parsons* Danny Wiseman* Seth Curtis* Clay Selig* Michael Russell* Larry Adams* Ty Kruck* Chris Narron* Luis Cantu* Cash Tomlinson* T.J.House* Billy Kennedy* Brett Locklear* Andy Imes* Paul Simmers* Bobby

 

Mean Street:

Winner: Ryan Aycock, Sheridan 5.20 .094 5.23@140mph  

Runner UP: Mike Pestka, Cabot 5.20 .082 5.26@134mph  

Semi: Michael Yielding, Cabot 5.20 .189 6.42@128mph

Others: Paul Chandler* Brandon Stanley* Caleb Emberson* Paul Simmers* Danny Finch* Earl Free*        Austin Kyzer* Luis Cantu* Darrin Sampley*Roger Jonens* Seth Curtis* Brian Zardo*Chris Narron

 

 

5.50 INDEX SPONSORED BY SOUTHERN TRANSMISSION

Winner: Ronnie Clendenin, Greenbrier 5.50 .029 5.50@121mph  

Runner UP: Shane Nugent, Sheridan 5.50 .072 5.52@124mph  

 

Semi: Darren Grubb, Van Buren .033 54.8@127mph

    Larry Boardman Jr Star City .043 5.53@132mph

Others: Gary Watts* Logan Huckabay*bubba Ramsey*Steve Dunn

 

6.00 Index Sponsored by Southern Transmission

Winner: Chris Muckleroy, Star City 6.00 .022 6.00@124mph  

Runner Up: Shawn Silvey Mansfield 6.00 .040 5.92@116mph

Semi: Jason Runyan Sallisaw 6.00 .250 6.11@113mph

Qtrs: Sonny Reeves 6.00 .024 5.99@108mph

      Steve Scoggins 6.00 .049 6.00@115mph

       Gary WAtTs Tahlequah 6.00 .021 6.43@92mph

Others: John Tripp* Danny Rader* Allen Watts*Shane Nugent* Monty Burris* Charlie Berry* Justin Landers*Daniel Barber* Russell Whitaker

 

 

7.00 Index SPONSORED BY SOUTHERN TRANSMISSION

Winner: Danny Rader, Russellville 7.00 .037 7.03@111mph  

Runner Up; Mike Rogers, Clarendon 7.00 .016 6.98@101mph  

Semi: Donald White Alymra 7.00 .-000 7.03@100mph

Otrs: John Norman, Scranton  7.00 .012 7.03@90mph

John Lovett, Cleveland MS 7.00 .020 6.98@91mph

Others: Robbie Moore* Charlie Berry* Hayden Harrison* Matt Lane* Allen Watts*Cody Rogers*Robert Davis* Luke Peeler*Dustin Silvey* Kenny Meyers*Chris Brooks* Jeremy Renfroe*Tracy Cossen

 

EZ STREET SPONSORED BY SHAHAN RACE CARS & MCCIZER PIPELINE

WINNER: : Seth Gongola, Danville 6.15 .018 6.27@108mph  

Runner UP: B J Fondren Scranton 6.15 .013 6.32@106mph  

Semi: Justin Landers 6.15 .017 6.43@113mph

Qtrs: Chris Brooks, Rsvl 6.15 .055 6.47@105mph

       Anthony McElroy

Others: Lance Fowler* Courtney Shahan* Michael Berry* Brent Scott* Dee Harris*Michael Stricklen

 

8.00 Index

Winner: Luke Wewer, Scranton 8.00 .070 8.05@77mph  

Runner UP: Luke Peeler  Dover 8.00 .020 9.89@59mph

Semi: David Colton Broke

Others: Gregg Dobbs* Terry Hampton* Rodney Wade*Greg Downs* Ronnie Silvey*Angel Neff* George Carter* Brandon Accord

 

9.50 Index

Winner: Jeff Gilkey, Danville 9.50 .069 9.69@103mph

 

Runner Up: Luke Peeler, Dover 9.50 .131 9.72@88mph  

Semi: Dee Harris Morrilton 9.50 .246 9.35@86mph

Others: Trey Cooper* Sam Tedford* Ronnie Spires* Bobby Rose* Chris Brooks* Brian Alexander* Dano Martinez

 

10.50 Index

Winner: Jackson Rogers  

Runner Up: Darrin Lewis  

Semi Ronnie Silvey

Greg Downs

Others Jeremy Sword *John Norman* Rodney Wade* Skyler Wrinkle

 

Street Pro Tree Bracket Sponsored by James Kiddy & Wade Atchison  

Winner : Aaron Davis

Runner UP: Jeff Gilkey

Semi: Wayne Davie

Bryan Alexander Others Gary Davis* Ronnie Silvey* Robert Hartle

 

STREET IMPORTS  

Winner: Billy Barfield Conway .614 13.00@79mph

 Runner UP: Jacob Ivy, Quitman .641 13.70@75mph

Semi: Jacob Pretty

Others: Nathan Hall  Sergio

Modified Imports        

 

Winner: Dustin McManis  Conway  .093 10.23@103mph

Runner UP: Phil LaBanca Conway .453 10.24@118mph

Chris Smith

Super Imports

Winner: Kenny Elrod, Little Rock .040 7.64@101mph

Runner UP: Dillion Johnson Bryant

Alberto Mangees* Brandon Mathis* Mark Travis